Komputer dla gracza – co trzeba wiedzieć, by dobrze wybrać?

Komputer dla gracza – co trzeba wiedzieć, by dobrze wybrać?

Przed wyborem komputera dla gracza stają najczęściej rodzice dorastających dzieci. Sami zbyt chętnie może w gry nie grają, jednak muszą dokonać tego wyboru, bo większość dzieci spędza „razem” czas przy grach przez internet, a do tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Ile kosztuje komputer dla gracza? Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę?

Koszt komputera dla graczy

Idąc do sklepu można zobaczyć komputery od 1000 do nawet 7-8 tysięcy złotych. Niektórzy rodzice widząc taką szeroką gamę cenową zupełnie nie wiedzą co wybrać. Sprzedawcy najczęściej proponują to, za co mają największą marżę sprzedażową nie zawsze kierując się potrzebami klienta. Co za tym idzie, osoby chcące kupić komputer za 3000 złotych do gier, które słyszą, że nie, to nie nadaję sie grania musi Pan/Pani wybrać sprzęt za 7000 złotych, czują, że ktoś chce im wcisnąć najdroższy sprzęt. Jaka jest prawda? Ile trzeba zapłacić za sprzęt do grania?

Tutaj trzeba rozważyć dwie opcje – kupno gotowego komputera lub samodzielne jego złożenie. Jeśli masz umiejętności i wiedzę na temat składania komputerów lub posiadasz dobrego znajomego, który wie co i jak – możesz zaoszczędzić nawet 15-25% ceny sprzętu. Jeśli się jednak na tym nie znasz, możesz oszczędzać nie na tym, co trzeba i niepoprawnie dobrać parametry poszczególnych podzespołów. Kiedy już wiesz, że chcesz kupić komputer gotowy lub złożyć go samodzielnie nadchodzi czas na wybór odpowiednich parametrów. Tutaj kluczową kwestią jest to, do jakich gier będzie służył komputer. Mając na względzie klasyczne i niewymagające tytuły, takie jak CS:GO, GTA IV, serię gier Far Cry 1,2,3 czy 4 to w zupełności wystarczy komputer za około 3,5 lub 4 tysiące złotych. O parametrach takiego komputera powiemy poniżej. Jeśli chodzi zaś o najnowsze, bardzo wymagające tutuły premierowe (chociażby nowy Cyberpunk 2077) i chęć wyciśnięcia z nich jak najlepszych szczegółów i jakości gry, to należy rozpocząć szukanie od komputerów za około 5-5,5 tysiąca złotych.

Na co zwrócić uwagę kupując komputer dla gracza?

Najpierw zajmijmy się ogólnikami. 16 GB pamięci RAM i dysk minimum 1TB (gry zajmują bardzo dużo miejsca na dysku) to będzie minimum, jakiego trzeba poszukiwać w komputerach. Dysk oczywiście typu SSD, bo stare, talerzowe dyski HDD są znacznie wolniejsze i nadają się jedynie jako dysk zewnętrzny do przechowywania zdjęć, plików i dokumentów. Do tego oczywiście system Windows10 lub 11 i można pomyśleć o najważniejszych sprawach.

Procesor

Podstawowy komputer do gier klasycznych, taki w cenie do 4000 złotych to będzie raczej procesor Intel Core I5 lub AMD Ryzen 5. W połączeniu z kartą graficzną pozwolą one na spokojne granie w średniej jakości gry i codzienną pracę czy przeglądanie internetu. Oczywiście kluczowa jest też generacja (wiek) procesora. Nie ma sensu kupować używanego, 4-5 letniego procesora, bo jego wydajność jest znacznie niższa. Jeśli chodzi o komputery wymagające do najnowszych gier i grania na najwyższej jakości detalach – minimum Intel Core I7, AMD Ryzen 7 lub wyższe serie tych procesorów. 

Karta graficzna

Serce każego komputera dla gracza to właśnie grafika. Bez niej nie odpalimy już nawet średnio wymagającej gry. Jeśli jej nie będzie to komputer jest zwykłym sprzętem biurowym do pracy i nauki. Jeśli chodzi o tańsze wersje w komputerach do 4-4,5 tysiąca złotych musimy skupić się na kartach graficznych z serii Nvidia Gforce GTX 1050TI, 1060, 1060TI czy 1660. Wystarczą one do zagrania w tytuły takie jak minecraft, LOL, CS:GO, serie GTA czy Far Cry. Jeśli chodzi zaś o najnowsze gry, to obowiązkowo trzeba postawić na karty graficzne z serii RTX: 3060, 3060TI, 3070, 3090. O ile pierwsze z nich znajdziemy w komputeraz za około 5-6 tysięcy złotych, to najwyższe serie popularnego RTX’a to już koszty przewyższające 10 000 złotych i są przeznaczone głównie dla profesjonalnych, zawodowych graczy i streamerów, którzy zarabiają dzięki grom. Do zwykłego grania w rozdzielczości FULL HD nawet w najnowsze tytuły wystarczą zupełnie serie kart RTX do 3070. 

Należy również pamiętać o całym osprzęcie takim jak monitor, klawiatura, myszka, słuchawki, zewnętrzny napęd płyt (coraz rzadziej występuje nawet w komputerach stacjonarnych) a to koszt w zależności od jakości akcesoriów od 600 do 2-3 tysięcy złotych. Najdroższy z tej grupy będzie oczywiście monitor. 

Podsumowując, jesli chcesz kupić komputer dla gracza – koniecznie musi on posiadać dedykowaną kartę graficzną. Bez niej będzie to zwykły komputer biurowy. Jeśli już decydowałeś/aś się na taki zakup, nie uda Ci się kupić nowego sprzętu poniżej 3-3,5 tysiąca złotych. 3500 złotych to kwota, jaką minimalnie musisz przeznaczyć na komputer do gier lub 2500-3000 jeśli będziesz potrafić samemu go złożyć. Górnej granicy cenowej nie ma, jednak jeśli nie jest to komputer dla gracza zawodowego, to w kwocie 5 tysięcy dostajemy bardzo dobry komputer, który da sobie radę z każdą grą a za 6-7 tysięcy złotych już mamy komputer z najwyższej półki.